Buz Kanamalara İyi Gelir

Buz kanamalara iyi gelir söz deyimini, genel olarak bu şekilde kullanıldığı için böyle lanse ettik. Buzun kanama üzerinde etkisi ise, kılcal damarları ve normal damarları büzüştürerek kan akımını yavaşlatıp, kanamayı durdurmasıdır.

Pek çoklarınız fark etmişsinizdir, sıcak yaz aylarında oluşan kesik çizik gibi bölgelerde ki kanamaların soğuk aylara göre çok daha fazla olduğunu ve uzun sürdüğünü. Bunun en temel sebebi sıcaklık ile gevşeyip kendini salan damarlar, daha fazla kan akışına olanak tanımaktadır. Ayrıca, sıcakta kalp atışlarınız da hızlanmakta, birim miktarda vücut içerisinde dönen kan kütlesi artmaktadır. Özellikle Antalya gibi sıcak iklimin egemen olduğu bir coğrafyadaysanız, kesiklerden kan akımı çok daha fazla olacaktır. Bu yüzden, böyle durumlarda Antalya buz ürünlerini kesiklere kompres yapma konusunda bilinçlenmelidir.

Eliniz, ayağınız, ayak bileğiniz, vücudunuzun neresinde bir kesik varsa(çok büyük kesiklerde mutlaka doktora başvurun, bizim söz ettiklerimiz küçük çizikler.) Antalya buz firmalarından temin ettiğiniz buz parçasını, kesiğin üzerine bastırarak gezdirin. Ortalama sekiz dakika yaptığınız bu gezdirme işlemi sonrasında kanın azaldığını göreceksiniz. Son aşamada en yakın sağlık kuruluşuna gidip, gerekli pansumanları yaptırmanızı sağlayabilirsiniz. Buz kompresini yapmadan önce kesik üzerini temiz bir bezle silip, dezenfekte etmenizi de önerebiliriz.

Antalya buz firmasından buz alamayacaksanız, evinizdeki buzluktan çıkardığınız buzunuzu (temiz su ile dondurulmuş olması şart) su altına tutup, bu şekilde de uygulayabilirsiniz.