Buz Şişliklere Nasıl Uygulanmalıdır?

Ayak Burkulmasında Buzun Etkisi

Ayak Burkulmasında Buzun Etkisi

Bir darbe sonucu yada vücut içi herhangi bir sebepten ötürü oluşan şişlikleriniz, buradaki kılcak damarların darbe alması sonucu ortaya çıkmaktadır. Böyle bir durum ile karşı karşıya olan pek çokları gibi siz de şişliklere buz kompresi uygulayabilirsiniz.

Antalya gibi sıcak iklimlerde havaya paralel, kan akışı da hızlanmaktadır.  Darbe alan bölgede kanama olacağı varsayılırsa, kılcal damarların da zedelenmeye bağlı dokulara kanı ulaştıramayacağı göz önüne alınırsa, buz kompresi ile kılcal damarları büzüştürmek oldukça mantıklı bir adım olacaktır. Burada, Antalya buzun uygulanım önemi kat be kat artmaktadır.

Şişen bölgenizin etrafını kanama, çizilme varsa stril bir bez ile iyice temizleyin. Sonrasında, Antalya buz firmalarından temin ettiğiniz sivri kenarı olmayan küçük bir buz kalıbını steril bir kumaş parçası içerisine koyup, şişliğin üzerinde gezdirin. Buzu doğrudan tene uygulanması pek önerilmez. Bu yüzden bir kumaş parçası içerisine koyun. Sivri bir yanı olmasın ki, cildinize zarar vermesin.

Eğer Antalya buz firmasından buz temin edecek durumunuz yoksa, evdeki buz kalıplarınız ile de buz kompressini rahatlıkla uygulamayabilirsiniz. Ancak buz kalıplarınızın sivri köşelerini bir bıçak yardımıyla ovalleştirin. Böylece buz kalıbı kumaş içerisinde derinizin üzerinde rahat gidip gelsin, takılmasın.

Buz kalıbını şişliğin üzerine ortalama üç ila dört dakika oval şekilde döndüre döndüre uygulayın. İşlem sonunda, nemli kalan şişliğinizin üzerini temiz bir peçete ile kurulayın.