0 242 417 37 27 0 242 417 37 27

Buzun Sağlığa Faydaları

Japan-KM-foldable-plastic-font-b-ice-b-font-shovel-Refrigerator-font-b-ice-b-fontÖzellikle Antalya gibi sıcak bir iklim bölgesi evinizse, serinlemek adına buz vazgeçişmezinizdir. Bu sebepten olsa gerek Antalya buz tüketiminde diğer illerden kat be kat daha fazla hacme sahip bir ilimizdir. Peki, serinlemek için kullandığımız buzların sağlığa faydaları hakkında neler biliyoruz?

Darbe ile şişen vücut bölgenize uygulayacağınız buzlu kompress şişliği alır. Ortalama dört dakika boyunca şişlik üzerine bastırarak masaj yapar şekilde buzlu kompress yapın bunun sonucunda, şişlik inecektir.

Hafif çizikler, kesikler ile oluşan kanamaları da buz ile durdurmanız mümkün. Soğuğun kan damarlarını büzerek kan akışını yavaşlattığını hepiniz duymuşsunuzdur. Aynı mantık buz da da mümkün. Kuru buz olmamak kaydıyla, suyun dondurularak üretildiği herhangi bir temiz buz parçasını kanayan yaranız üzerinde 5-10 dakika gezdirin. Kan damarlarınızın büzüşerek, kanamanın azaldığını göreceksiniz. Sonrasında kuru bir bezle buzun bıraktığı ıslaklığı silip, yaranızın pıhtılaşmasını bekleyin. Pıhtılaşmanın ardından kanama tamamen duracaktır.

Antalya buz firmalarından temin ettiğiniz buz toplarını ateşli hastalıklarınızda da kullanabilirsiniz. Doktor önerisi ile bir küvete su doldurup, buz toplarını küvete atın. (Ortalama, 70 top standart bir küvet için yeterli olacaktır.) küvet içerisinde buzlarla oynarak biraz zaman geçirin ve vücut sıcaklığınızın düşmesini bekleyin. Bu yöntemi doktorunuza danışmadan uygulamayın.

Antalya buz firmasından temin ettiğiniz,  kar şeklinde buz tozlarından bir avuç alıp morluklarınız üzerine masaj yaparak eriyene kadar uyguladığınızda morluklarınızın da azalacağını göreceksiniz.