0 242 417 37 27 0 242 417 37 27

Morluklara Buz Kompressi

Ayak Burkulmasında Buzun Etkisi

Ayak Burkulmasında Buzun Etkisi

Darbe, burkulma, ters hareket sonucu vücudunuzda oluşan morluklara evde pratik şekilde uygulayacağınız buz kompressleri iyi geliyor. Özellikle, Antalyada buz satan firmalardan temin ettiğiniz buz kalıplarınızı, mor bölgelerinize hafif masaj yaparak uyguladığınızda morlukların, bir iki uygulama sonrası tamamen geçtiğini gözlemlemeniz mümkün.

Morluklar genelde vücuda alınan darbeler sonrasında oluşan şişliklerin altında hematon denilen olayın olması sonucu birkaç gün sonra kendini gösterir. Bu yüzden, darbe sonrasında hemen darbe alınan bölgeye soğuk buz kompressi uygulanıp, şişliğin önlenmesi ve bu bölgedeki kılcal damarların kanaması engellenmelidir. Soğuk kompressi uygulamanız için, bir poşet içerisine koyduğunuz buz kalıplarını, darbe alınan bölge üzerine koyun. Ortalama 20 dakika burada dursun ve her dört dakikada bir, buz kalıbı içerisindeki buzları yenileri ile değiştirin. (Ortam sıcaklığına göre bu süre azalıp, artabilir.)

Oluşabilecek olası şişliği buz kompressi ile engelleseniz de çoğu zaman morluklara bir şey yapamazsınız. Yani morluk her halükarda oluşur. Ancak bunun için de yapabileceğiniz bir şeyler mevcut. Antalya buz firmalarından temin ettiğiniz toz haldeki buz kütlelerini, tavsiyen ipek bir kumaş içerisine sarın. Mor olan bölgeye bu ipek kumaşı masaj yaparak bastırın. Ortalama dört dakika yarım saat araylarla yapacağınız sekiz seans sonrasında morluklarınızın azalacağını göreceksiniz.